V každém tvoru jiskra Boží, v Miloši Štědroňovi nejmíň dvě

Koncert k sedmdesátinám Miloše Štědroně v Besedním domě měl poněkud barokní rozměry ve shodě s osobností oslavence. Rozličné žánry se zřejmě nikdo ani nepokusil dramaturgicky propojit – dramaturgickým důvodem pro pestrou směs gratulantů byl Miloš Štědroň sám.

Miloš Štědroň, ilustrační foto, zdroj Filharmonie Brno

První půle koncertu byla věnována skladbám Leoše Janáčka, druhá oslavenci samotnému. V různorodé směsi vynikalo po interpretační stránce především OK Percussion Duo, část koncertu věnovaná dílu Miloše Štědroně byla celkově živější a působivější. Škoda, že nedošlo na skladby Štědroňových souputníků Miloslava Ištvana, Josefa Berga, Aloise Piňose apod., pestrá dramaturgie byla nahrazena pestrou směsicí účinkujících. Rektoru Masarykovy univerzity Mikuláši Bekovi patří dík za vynikající laudatio – nesentimentální, uctivé, upřímné a vtipné zároveň.

Sotva mě napadá další člověk, jemuž by profesorský titul tak slušel vnitřně a vzpíral se z vnějšku. Ostatně sám Miloš Štědroň k tomu podotýká, že jediným opravdovým profesorem Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity byl Rudolf Pečman a měl na mysli především jeho skutečně důstojný profesorský zjev i manýry. Osobnost Miloše Štědroně má širší publikum spojenou se zcela neprofesorskou Baladou pro banditu a vůbec Divadlem na provázku, živými popularizačními přednáškami a celkově neformálním vystupováním, které mimořádně rozsáhlý faktický grunt bere za jakousi samozřejmost jen tak mimochodem. Jaký je profesor na fakultě, se zeptejte studentů. “Tys otec můj!” řekli by mu jistě mnozí, kdyby je to napadlo a nestyděli se za takový patos. Já k tomu mohu říci snad jen tolik, že jsem o něm nikdy neslyšel špatné slovo, což může v našem malém prostředí, kde se všichni znají, působit až podezřele. Připojím tedy ještě jedno poněkud podezřelé, leč upřímné přání: ještě aspoň dvakrát tolik!

Požehnáni tvoji rtové,

jimiž šťastni tisícové,

požehnaný buď tvůj zor,

kterým vzpřímen charý tvor!

Nechtěj drásat, nechtěj duši moji,

přikyň libě, přikyň mému znoji,

čupřiny tvé mračné stále věnče,

dík ti za vše vzdávám, oslavenče!

Slavnostní koncert k 70. narozeninám prof. Miloše Štědroně. Leoš Janáček – Idylla (Moravský komorní orchestr, dirigent Richard Kružík), Ukvalské písně (Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, dirigent Michal Vajda), Otčenáš (tenor Marek Olbrzymek, varhany Ivo Bartoš, Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, dirigent Michal Vajda), Miloš Štědroň – Kabinet WAM+WACHS (OK Percussion Duo), Incantamentum (Kantiléna, sbormistr Jakub Klecker), Allegria e nostalgia (klavír Dagmar Pančochová, Filharmonie Brno, dirigent Jakub Klecker). 22. 2. 2012, Besední dům, Brno.Comments

2 responses to “V každém tvoru jiskra Boží, v Miloši Štědroňovi nejmíň dvě”

 1. Jitka avatar
  Jitka

  Ony “dvě jiskry boží”….mě okouzlily :))

  Velmi pěkný článek,zasvěcený…..Výstižné, podařené charakteristiky…

  Děkuji autorovi.

 2. Věra Vágnerová avatar
  Věra Vágnerová

  Dobrý den,
  moc Vás zdravím, dnes jsem sledovala v TV pořad a vzpoměla jsem si, jak jste chodil do školky se svým synem-já byla jen učitelka v MŠ…Asi si mě nepamatujete-není to důležité. Je to už dlouho, ale jste pořád stejný a obdivuji Vaši práci i se studenty.
  Přeji krásný den a léto
  a úspěšný život i Vašemu synkovi
  Věra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *