Vlastizrada, válka, strach. Před 65 lety a dnes

Včera uplynulo 65 let od popravy Milady Horákové, Záviše Kalandry, Jana Buchala a Oldřicha Pecla. V prvních dnech procesu obdržel soud 6300 rezolucí prostého lidu, který žádal pro národně-socialistickou poslankyni, novináře, příslušníka SNB a právníka nejpřísnější tresty. Co jiného s vlastizrádnou chamradí. Předevčírem se v Brně sešli dnešní prostí lidé plni obav o osud křesťanské Evropy ohrožené islámskými uprchlíky. Za vlastizrádce byli tentokrát označeni Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier a Anna Šabatová.

Proces se skupinou Milady Horákové byl pečlivě naplánovaný pod dozorem sovětských poradců, velké politické divadlo vyvrcholilo čtyřmi justičními vraždami 27. června 1950. Ke scénáři patřil i organizovaný hněv lidu – rezoluce z továren, škol a ulic pochopitelně nebyly spontánní. Oficiální propaganda dělala všechno proto, aby ukázala obžalované v co nejhorším světle. Měli se prý podílet na oslabování obranyschopnosti Československa, chystali teroristické akce, státní převrat a počítali s vypuknutím další světové války. Pouhých pět let poté, co jedna světová válka skončila, možná nebyl velký problém dostat strach, zpanikařit a uvěřit věcem, které dnes působí jako výplod choré fantazie. Nikoho nesoudím ani neomlouvám, jen konstatuji.

Na Moravském náměstí v Brně se 26. června 2015 sešli odpůrci imigračních kvót, islámu, hranic otevřených zvenku a přijímání uprchlíků. Strážci čisté Evropy mají strach, panikaří a věří věcem, které působí jako výplod choré fantazie. Za hranicemi, možná už dokonce za domovními dveřmi číhají hordy muslimů, kteří se chystají podřezat naše muže a znásilnit naše ženy – možná i naopak. Na ohních z vánočních stromečků si upečou naše děti. V Drážďanech jsem před dvěma měsíci viděl jednoznačná hesla na podporu uprchlíků vyvěšená na státních institucích a speciálně na těch, které přitahují turisty. Zwinger, Semperoper, Lipsiusbau – uprchlíci, vítejte, Drážďany jsou otevřené pro všechny. Naše opatrnická politická reprezentace se vyjadřuje spíš alibisticky a hledí především nikoho zbytečně nepodpořit ani nepodráždit, i tak si vykoledovala obvinění z vlastizrady. Možná by se naši představitelé měli zamyslet, jestli má jejich opatrnost vůbec nějakou cenu. Jednu z největších vln nenávisti nakonec schytalo v komentářích na Facebooku osazenstvo kavárny Tři ocásci➚, které vyjádřilo uprchlíkům podporu. Početná nacistická parta podnik v pátek nezapomněla navštívit s výhružkou, že se ještě vrátí, a nevyhrožovala naplano. Rozhodně nebagatelizuji to, co si Tři ocásci pod takovým tlakem prožívají, ale je tu i jiná věc: obránci národní suverenity se nedokázali reálně vymezit vůči významnějšímu nepříteli, než je kavárna pro třicet lidí.

S poněkud zvrhlou logikou z porovnání dvou situací usuzuji, že za komunistů bylo líp – to se aspoň lidé měli opravdu čeho bát. I ten strach byl zkrátka jaksi poctivější než dnes, kdy ho rozkradl Kalousek a zbytek zakázali eurohujeři. Soudnější uvažování vede k uspokojivějšímu zjištění, že těch protiuprchlických kreténů bylo jenom 700 – to je hodně slabá návštěva jednoho abonentního koncertu Filharmonie Brno. Předsedu Dělnické strany sociální strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase nikdo poslouchat nemusí. Parlamentní listy taky nikdo číst nemusí. A když chce mít slušný člověk klid, tak ho o něj sotva někdo připraví – výjimečně to nemyslím ironicky.

Dnešní matiné je věnováno lidem, kteří se nebojí hloupostí. Symfonickou báseň Richarda Strausse Ein Heldenleben, čili Život hrdiny hraje Staatskapelle Dresden, řídí Rudolf Kempe.

dresden-hochschule-fur-bildende-kunste-2015-05-004
„Země, která nechrání cizince, brzy upadá.“ Perský velvyslanec Mírzá Abol Hasan Chán podle J. W. Goetheho. Drážďany, Akademie výtvarných umění


Comments

2 responses to “Vlastizrada, válka, strach. Před 65 lety a dnes”

 1. Pavel Cimbal avatar
  Pavel Cimbal

  Mozna by se autor mel vice zajimat o podstatu jevu, nez o jejich nasledky. Tim spis, ze nasledky nezdareneho procesu tzv. “integrace” (coz je jen nazev pro nezdareny proces asimilace) v zapadni Evrope jsou jiz nekolik desetileti znamy.

  Je na prosto legitimni odmitnout ekonomickou migraci do Evropy. Evrope skodi a danym zemim nepomaha. Tedy jde o neefektivni a skodlivy fenomen, a to i bez prihlednuti k problemum vyplyvajicim ze zvysene kriminality, kulturni odlisnosti a naproste nekompatibility islamu s ustavnim poradkem evropskych zemi.

  Mne osobne se nelibi, ze se teto agendy ujimaji neonaciste, ale to je predevsim tim, ze se ji neujima nikdo jiny, a obcane tento problem vnimaji. Nelibi se vam kovaricek Konvicka? Pak mozna prijde kovar, a bude to tak trosku i vase vina. Trest za vasi slepotu a pohrdani pravim obycejnych obcanu, na kterych by Vam, intelektualnim “elitam”, melo zalezet predevsim.

  Jste vubec elitami? Zatim v kazdem vyznamnem celosvetovem prusvihu jste zklamali. Nedovedli zastavit fasismus, nedovedli zastavit komunismus, nedovolujete lidem vyjadrit se ani proti islamismu. Vzdy to nakonec zbylo na obycejnych lidech, jejichz selsky rozum dokazal rozpoznat zlo lepe, nez Vase racionalizacni piruety, presvedcujici, ze cerna je bila, valka je mir a … dal uz to znate.

 2. hawran avatar
  hawran

  No comment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *