Tradice, kolébka křesťanství a socialismus

Ve středu začala velikonoční půst postní doba. Zachránci křesťanských hodnot se tedy snad aspoň na chvíli uklidní a zaměří se na vlastní spásu. To je totiž smysl půstu, nikoli držení diety, jak si mnoho lidí myslí. K masopustnímu veselí, které ke křesťanským tradicím rovněž patří, přispěl letos i jihomoravský hejtman Michal Hašek. Nazval Moravu kolébkou evropské křesťanské civilizace.

Bez ohledu na faktickou správnost výroku je podivuhodné, jak se křesťanskými kořeny ohání sociální demokrat. Dnes už patrně nikoho nepřekvapí, že politické strany nejednají v souladu s volebními programy, spolehnout se ale nelze ani na základní ideová východiska. Kam se má vrtnout levicově a zároveň demokraticky uvažující člověk, když se „jeho“ hejtman zaštiťuje křesťanstvím místo solidaritou a internacionalismem, to je opravdu záhada. Nejspíš počkat na velikonoční pondělí, uvázat si na mrskačku fáborky v barvách trikolóry, opít se pod obraz a pořádně ztřískat manželku. Ona už bude vědět proč a je to taky pěkná tradice.

Většinu dnešního matiné vyplní Missa pro defunctis (Mše za zemřelé) obklopená dvěma sonátami a doplněná několika motety. Autorem veškeré hudby je italský skladatel Francesco Cavalli (1602–1676) známý především jako jeden z představitelů benátské opery. Narodil se 14. února, měl by tedy dnes narozeniny. Celý život působil v bazilice sv. Marka, prošel si funkcemi od choralisty – zpíval pod vedením Claudia Monteverdiho – přes varhaníka až po maestra di capella. Hudba Cavalliho mše je konzervativní, narozdíl od přímočarého, dramatického stylu benátské opery hledí spíš do minulosti.

Hrají a zpívají Florin Cezar Ouatu (soprán), Roberto Quintarelli (alt), Michael Paumgarten (tenor), Gianluca Buratto (bas), Yetzabel Arias Fernandez (soprán), Cantori Gregoriani řídí Fulvio Rampi, konsort fagotů Quoniam, konsort viol da gamba Accademia Dià-Pàson, Claudio Gasparoni (violon), Pietro Pasquini (varhany), Cristiano Contadin (viola da gamba – continuo), sbor Claudio Monteverdi di Crema.

Smějící se venkovanka, Albrecht Dürer, 1505
Smějící se venkovanka, Albrecht Dürer, 1505


Comments

2 responses to “Tradice, kolébka křesťanství a socialismus”

 1. paranoidandroid avatar
  paranoidandroid

  Budu rýpat – ve středu začala doba postní; “velikonoční půst” je oxymóron.

  1. Boris Klepal avatar
   Boris Klepal

   Trefné rýpance přijímáme s radostí. Díky!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *