Lety na dno i do vítězných konců

Podivuhodná letecká dobrodružství i letadla jsou hlavním námětem dnešního matiné, mezi nimi se ale také ponoříme do tajemství času. To všechno proto, že před devadesáti pěti lety zahynul při letecké havárii Milan Rastislav Štefánik (21. 7. 1880 – 4. 5. 1919). Je považován za jednoho ze zakladatelů Československa, tak se snad vejde i do Roku české hudby, na který si letos v Zápisníku hrajeme.

Inspirace osobou či osudem M. R. Štefánika je velmi volná a týká se velmi lacině především letadel. V úvodu si poslechneme “mechanický balet” Bohuslava Martinů nazvaný Podivuhodný let (Le Raid merveilleux). Ten je věnován nešťastnému pokusu francouzských letců Charlese Nungessera a Françoise Coliho o přelet z Paříže do New Yorku – zmizeli kdesi v Atlantském oceánu. Jejich tragédie byla rychle zapomenuta pod dojmem úspěšného přeletu Charlese Lindbergha v opačném směru o necelé dva týdny později (20 – 21. 5. 1927). Následuje Mysterium času Miloslava Kabeláče, passacaglia pro velký orchestr op. 31. Skrze něj se přesuneme do jiné doby, zpět k letadlům a Bohuslavu Martinů. Matiné uzavře jeho Thunderbolt P-47 – scherzo pojmenované po americké stíhačce, která se nejvíc proslavila ve druhé světové válce a používala se až do roku 1958.

První dvě kompozice hraje Česká filharmonie, Podivuhodný let řídí Christopher Hogwood, Mystérium času Karel Ančerl. Thunderbolt P-47 hraje Státní filharmonie Brno, řídí Petr Vronský.

Západ slunce nad mořem, Childe Hassam, 1911
Západ slunce nad mořem, Childe Hassam, 1911


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *