Zůstat s Rafaelem Kubelíkem

Před sedmnácti lety zemřel vynikající dirigent a skladatel Rafael Kubelík (29. června 1914 – 11. srpna 1996). Během německé okupace byl krátce šéfdirigentem brněnské opery, později České filharmonie. Po válce byl jedním ze zakladatelů Pražského jara, po únoru 1948 emigroval. Doma jsme se s ním setkali až na Pražském jaru 1990 – dirigoval Mou vlast při zahajovacím koncertu. K jeho nejvýznamnějším angažmá v zahraničí patřila funkce šéfdirigenta Bavorského rozhlasového orchestru (1961–1979), s nímž natočil mimo jiné skvělý komplet symfonií Gustava Mahlera. Dnes si poslechneme poslední dokončenou – Symfonii č. 9 v živém provedení s New York Philharmonic z roku 1978. Poslední věta je postavena na tématu anglikánského chorálu Abide with Me (Zůstaň se mnou /Pane/).

Nemám moc rád patetické řeči, tak se s nimi pokusím nezačínat. Rafael Kubelík patří k mým nejoblíbenějším dirigentům, kromě zmíněného mahlerovského kompletu nedám dopustit na jeho nahrávky LohengrinaParsifala. Zdá se mi příznačné, že zrovna opery s tématem Svatého Grálu interpretoval tak fantastickým způsobem. Můžeme samozřejmě spekulovat o tom, jestli by se mu podařilo něco srovnatelného, kdyby zůstal v socialistickém Československu. Možná by to chtělo podrobněji porovnat jeho kariéru s dalším svatým české hudby Karlem Ančerlem. Ten po něm nastoupil jako šéfdirigent k České filharmonii (1950–1968) a dovedl ji ke světovému jménu, z nějž žije dosud. Od obou dirigentů si kdykoliv kupte libovolnou nahrávku – je na ně absolutní spoleh.

Poslední večeře, Jacopo Bassano, 1564


Comments

One response to “Zůstat s Rafaelem Kubelíkem”

  1. Jan Jiří Buchta avatar
    Jan Jiří Buchta

    Kubelíkův Bruckner (s BRSO nahrál 3.,4.,6., 8. a 9. symfonii) je rovněž úžasný – 8. symfonie stojí v pořadí mé oblíbenosti hned za Mahlerovským kompletem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *