Zjasněná noc, ztemnělé dny, pomalé plynutí

Jsou to víc zjasněné noci než dny, které se poslední dobou táhnou okolo, tma se střídá se šerem. Noc však může projasnit nejen světlo, ale i pochopení a odpuštění, tak jako v úvodní skladbě dnešního matiné.

Ve tmě a šeru se mi špatně myslí a ochota vycházet z domu se blíží k nule. K té se naopak nechce teplotám venku, které zatím neúspěšně parodují podzim. Když jsem ale jel nedávno kolem zahrádek u Želešic, kde lednové teplo vylákalo majitele do práce a pálení listí, byla iluze podzimu dokonalá. Jel jsem na kole, takže jsem s sebou neměl ženu, která by mi prozradila, že čeká dítě s někým jiným. Snad by v takovém případě ani neusedla na řídítka nebo na nosič, aby mi tu krutou pravdu mohla sdělit. V básni Richarda Dehmela Verklärte Nacht (Zjasněná noc) jede dvojice skrz opadaný les v blíže neurčeném voze, takže spolu může nerušeně hovořit. Muž ženě její provinění odpouští a přijímá ještě nenarozené dítě za své. „O sieh, wie klar das Weltall schimmert!“ upozorňuje v závěru svou partnerku – hleď, jak jasně vesmír září! Co je taková lapálie proti věčnosti a jak lehce se to napíše.

Dehmelovou básní se inspiroval Arnold Schönberg (1874–1951) a napsal podle ní v roce 1899 smyčcový sextet, který si dne sposlechneme v úpravě pro smyčcový orchestr – Berlínské filharmoniky řídí Herbert von Karajan. Za něj jsem zařadil zvukově kontrastní Chorali pro symfonický orchestr bez smyčců, autorem je finský skladatel Aulis Salinen (1935). Ačkoliv je o mnoho mladší než Schönberg, jeho hudba si s pozdním novoromantismem a expresionismem dobře rozumí. Helsinskou filharmonii diriguje Paavo Berglund. Ze současnosti se vrátíme k Druhé vídeňské škole, která zahrnuje Arnolda Schönberga a jeho žáky. Jedním z nich byl Anton Webern (1883–1945): jeho absolventskou skladbou byla Passacaglia č. 1, která dnešní matiné zakončí. A s Druhou vídeňskou školou se vrátí i Berlínští filharmonici a Herbert von Karajan.

Arnold Schönberg, Egon Schiele, 1917
Arnold Schönberg, Egon Schiele, 1917


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *