Žít, nebo nežít Brno? To je to, oč jde!

Brněnský magistrát dal podnět Facebooku, aby zrušil stránku Žít Brno. Důvodem bylo porušování práv města Brna k ochranné známce a vydávání se za oficiální účty města Brna. Novou stránku Žít Brno RIP si od soboty oblíbilo už přes šestnáct tisíc lidí, k události se vyjádřily autority od Erika Taberyho přes Opráski sčeskí historje až po Markétu Lukáškovou. Nechci si hrát na analytika, ale přece jen se mi k tomu chce říct také několik věcí.

1. Závidím Žít Brno takové protivníky, jaké mají v brněnském magistrátu. Představte si, že někomu lezete na nervy tak strašně, až vám věnuje reklamní kampaň v hodnotě mnoha milionů. Kauza prosvištěla všemi důležitými médii včetně Událostí na ČT. Vanessa se může jít i se svým „kokainovým“ extempore v Tečce páteční noci zahrabat.

2. Nechápu, jak se mohlo stát, že autor toho šíleného nápadu nevyletěl na hodinu z práce, případně nerezignoval. V obecní nebo státní správě a ve volených funkcích je evidentně možné ještě úplně všechno. Představte si, že by člen vedení Coca-Coly dostal tímhle způsobem do médií konkurenční Pepsi. Hlavně je ale dobré si i připomenout, že na začátku celého konfliktu stojí idiotská rivalita, která do veřejného života nepatří – žijeme tu všichni. Kdo si myslí něco jiného než já, ještě není nepřítel, kterého je potřeba zlikvidovat.

3. Nejdůležitější pro mě je otázka, co z celé věci vzejde, až odezní aktuální humbuk. Letos jsou komunální volby a Žít Brno k nim bude muset zaujmout jasný postoj. Pokud se jich nebude účastnit přímo, bude se muset aspoň za někoho srozumitelně postavit a uspět. A mělo by to být konkrétnější než výzva „vykroužkujte Onderku“ nebo něco podobného. Žít Brno prostě musí dokázat, že není pouhou celebritou českého Facebooku a nevytvořilo jenom zábavnou mediální bublinu. Od magistrátu dostalo impuls k nezaplacení, ale teď ho bude muset zúročit u dostatečného množství lidí, kteří jsou ochotní udělat i něco víc než klikat na lajky a sdílet statusy. Pokud se to nepodaří, zpochybní samo sebe a vrátí koalici ČSSD a ODS zpátky všechno, co od ní právě dostalo.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *