Zemřel přední znalec díla Bohuslava Martinů Harry Halbreich

Včera zemřel po dlouhé a těžké nemoci muzikolog Harry Halbreich (8. 2. 1931 – 27. 6. 2016). Významný belgický znalec české hudby byl centrální osobností bádání o Bohuslavu Martinů.

Harry Halbreich, foto Frédéric Halbreich

Hudbu Bohuslava Martinů objevil již ve svém mládí na jednom z koncertů bruselské filharmonické společnosti v roce 1948, na kterém zazněl pod taktovkou Rafaela Kubelíka Dvojkoncert Bohuslava Martinů. Byl to rozhodující den jeho života, od toho okamžiku se rozhodl věnovat hudbě.

Koncem 50. let dokončil studia na pařížské Konzervatoři u Oliviera Messaiena a začal pracovat jako asistent ve firmě, která dovážela do Francie desky vydané nakladatelstvím Supraphon.

Do Prahy přijel poprvé v roce 1958 a nepřestal se do ní vracet. Sestavil katalog děl Bohuslava Martinů, který je srovnatelný Köchelovým katalogem děl W. A. Mozarta. Podruhé vyšel v přepracované podobě v roce 2007 a stal se ve světě synonymem bádání o tomto skladateli.

Byl ale také autorem monografií Oliviera Messiaena, Arthura Honeggera, Edgarda Varèseho, zabýval se obšírně dílem Iannise Xenakise a Giacchinta Scelsiho, zasedal v porotách festivalů soudobé hudby a byl ředitelem Société Philharmonique de Bruxelles.

Aleš Březina, skladatel a muzikolog, ředitel Institutu Bohuslava Martinů
Foto H. Halbreicha Frédéric HalbreichComments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *