Svatojánské noci a politická magie

Na Hromnice o hodinu více, na svatého Jana naopak o jeden stát v EU míň. Politické komentáře k Brexitu se v Zápisníku patrně neobjeví, nemá je kdo napsat. Všechny dosavadní rozbory a prognózy publikované jinde ale opominuly kouzlo svatojánské noci a jeho možný vliv na výsledky referenda.

Od politiků je poměrně neohrabané, že kouzla a magii opustili jako relevantní argumenty. Politické umění se v tom bohužel neinspiruje uměním skutečným. A přitom by to jeho hercům tak zjednodušilo život! Peníze ze společného účtu manželů před rozvodem nikdo neodklonil – ukryli je skřítci hospodáříčci. Nejbližší spolupracovnice podstrčila předsedovi vlády nápoj lásky – jak jí potom mohl odolat?

Nejblíž k magii měl zatím David Rath, který proměnu vína v peníze nedokázal uspokojivě vysvětlit. Bohužel nebyl důsledný, místo otevřeného prohlášení zázraku jen tvrdil, že nic neví. Možná v tom je hlavní příčina toho, proč ve svém sporu zatím neuspěl. Ale je také možné, že lidé věří jen zázrakům slibovaným před volbami a jako zpětná vysvětlení už je sotva spolknou.

Ve Velké Británii zatím zmizelo 350 milionů liber týdně, které po odchodu z EU sliboval Nigel Farage do zdravotnictví. V penězích za bohatým západem zatím pořád zaostáváme – u nás stačil na vítězství ČSSD v krajských volbách 2008 slib zrušení poplatku u lékaře ve výši 30 Kč.

Kde ale není hmota, tam je místo pro ducha ve všech jeho projevech. Právo na zázrak by se tak mohlo ocitnout v Ústavě České republiky hned vedle Listiny základních práv a svobod. Jen blázen by v tom vynalézavé Čechy nenásledoval.

Skladatelem dnešního matiné je Felix Mendelssohn-Bartholdy a jeho scénická hudba k Shakespearově komedii Sen noci svatojánské. Je to partitura, která se nemůže omrzet, i kdyby z ní ten profláknutý pochod vrzaly dennodenně všechny mizerné varhany všech svatebních síní světa. Mendelssohnovi při jejím psaní musela taky pomáhat nějaká kouzla, jinak se to nedá vysvětlit.

Skladba dnes zazní celá včetně zpívaných pasáží, všechny ty bloudící milenecké páry, elfové, vládci Athén a královny Amazonek se otiskli do barevného orchestru. Řemeslníky a jejich zmatenou hru o Pyramovi a Thisbě si musí představit každý sám. Hraje Philharmonia Orchestra, řídí Francesco d’Avalos. Zpívají Judith Howart (soprán), Jean Rigby (mezzosoprán) a The Bach Choir.

Krajina s kouzelníky, Girolamo da Carpi, 1525
Krajina s kouzelníky, Girolamo da Carpi, 1525


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *