Řecká mnohost. Hrajeme našim profesionálům

Včera řecký večírek v Kabinetu múz, dnes řecké matiné v Zápisníku zmizelého. Dnes to asi bude méně bizar i méně dance floor, ale kdo by se po ránu chtěl hýbat. Večírek i matiné s řeckou tematikou se do Brna hodí. Řecká komunita je tu tradičně silná, řečtinu v módu starověkém i současném zde můžete studovat na univerzitě. Gyrosu se už sice říká spíš kebab, ale u nás byl gyros určitě dřív, takže jeden řecko-turecký spor je tady vyřešen. Možná by sem mohli přivézt na chvíli Kypr, aby se konečně vyřešil i jeden problém větší.

Starce (tedy mě) samozřejmě potěšila pozvánka mezi progresivní Djs, ale když jsem přemýšlel nad repertoárem, bohužel jsem si vzpomněl na původně řeckou písničku Kapitánská holka od skupiny Bukanýři. Naši ji měli na singlu mezi skvosty jako Bambule bijou bác, Sun sun sun… (…dej ten klobouk), Hej, pane zajíci a podobně. Přivedlo mě to na myšlenku poskládat svůj set z českých cover verzí řeckých písniček. Úplně se mi to nepovedlo, protože jsem nechtěl hrát jen Marthu a Tenu Elefteriadu ani Děti z Pirea pořád dokola, ale pár se jich přece jen našlo. Když jsem si k tomu povolil i slovenské verze (Nájdeš ma pod Akropolou) plus obecně moře a dovolené, tak se to nakonec seskládalo do pěkné hodinky a něco, v níž mělo Řecko silnou účast. Bylo to docela zábavné a snad ne jenom pro mě, loučil jsem se nerad – Akropolis, adieu!

Dnešní matiné zůstane částečně v Řecku, i když ze samotné hudby se to sotva pozná. Jejím autorem je skladatel Iannis Xenakis (1922–2001), který se sice v roce 1947 odstěhoval do Francie a získal tam občanství, ale jeho řecký původ a dosavadní život se tím nemaže. Skladba Pléïades je určena pro bicí nástroje a objednal si ji soubor Les Percussions de Strasbourg, který ji také interpretuje. Název kompozice se týká několika významů slova: množství (použitých bicích nástrojů), mytických Plejád – dcer nymfy Pléioné a titána Atlanta, v běžném životě průvodkyň bohyně Artemidy – a nakonec i otevřené hvězdokupy v souhvězdí Býka, zvané též Kuřátka. Indiáni si na ní podle E. T. Setona zkoušeli zrak – kdo uviděl sedm hvězd, měl ho úžasně dobrý.

Dnešní matiné je kromě Řecka, Boha, mé rodiny, přátel i všech dobrých lidí, kteří mě nikdy nenechají v nouzi, věnováno profesionálním autorům textů k hudebním událostem všeho druhu. Díky, přátelé, občas mě rozpláčete štěstím.

„Důležitou okolností bude nabídnutí otázky kurátorství aurálního prostoru a hudebních eventů, koncertů a konceptů.“ (…➚)

„V programu letošního ročníku festivalu se pomyslně sejdou také tři čeští velikáni. Kromě Mahlera také Komenský a Hus.“ (…➚)

Plejády na infračerveném snímku s mateřskou mlhovinou hvězdy Meropé, © NASA/JPL
Plejády na infračerveném snímku s mateřskou mlhovinou hvězdy Meropé, © NASA/JPL


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *