Komorní zážitek z Litvy

Litevský komorní orchestr je pro BFP (běžného Frantu posluchače) asi stejně lákavé téma jako přednáška o prvocích na Antarktidě. Litevci ale přijeli s výborným programem a ještě k tomu dobře hráli. Kdo se nechal odradit předem, připravil sám sebe o hudební zážitek, jaký nepřichází denně.

Nejpodivnější byl začátek koncertu, který přinesl nicneříkající provedení Haydnova “Lamenta”. Mluvit o provedení je vlastně dost nadnesené, orchestr symfonii jenom přehrál – sice bez chyb, ale to bylo všechno. Schnittkeho Sonátou č. 1 pro housle a smyčcový orchestr koncert nabral na obrátkách a všechno bylo už jenom lepší a lepší. Litevský orchestřík byl sice opravdu malý (housle po 4, violy a violoncella po 3, jeden kontrabas, v Haydnovi ještě dva hoboje a dvě horny), zvuk měl ale sytý a šťavnatý. Žilvinas Malikénas hrál na housle lyricky, ale výrazně a pestře, výborně zahraný byl i part cemballa. To bohužel zanikalo v Koncertu pro hoboj, cembalo a orchestr Osvaldase Balakauskase, který jinak – zvlášť ve třetí větě – připomněl rytmickou expresivitou Leoše Janáčka. Robertas Beinaris má sytý, mohutný tón a spontánní, strhující projev, ovace byly dlouhé a zasloužené. Smetanův smyčcový kvartet Z mého života v úpravě pro smačcový orchestr asi nikdo z posluchačů dosud neslyšel. Pokud má někdo pochyby o oprávněnosti podobných úprav, měl by si uvědomit, že partitura není posvátná kráva, i když se Smetanovou hudbou se u nás podobným způsobem zachází. Leží uprostřed cesty, ale všichni ji pokud možno překročí, nebo obejdou, hlavně ale dávají pozor, aby se jí náhodou nedotkli. Orchestrální úpravou se z kvartetu částečně vytratilo kouzlo intimní zpovědi, na druhé straně přibylo naléhavosti a na povrch vypluly jeho potenciální symfonické kvality (podobně jako v úpravách smyčcových kvartetů Dmitrije Šostakoviče, jejichž autorem je Rudolf Baršaj).

Litevský komorní orchestr, Žilvinas Malikėnas – housle, Robertas Beinaris – hoboj. Joseph Haydn: Symfonie č. 26 d moll, Alfred Schnittke: Sonáta č. 1 pro housle a smyčcový orchestr, Osvaldas Balakauskas: Koncert pro hoboj, cembalo a orchestr, Bedřich Smetana: Z mého života, smyčcový kvartet č. 1 e moll (verze pro orchestr, úprava Vytautas Jacunskas). 9. října 2010, Besední dům, Brno. V rámci festivalu Moravský podzim 2010 – de_kadence.


Categories:


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *