José Carreras slaví 65 let

Dnes se dožívá 65. narozenin slavný španělský tenor José Carreras, jehož skutečné kvality bývají dnes nesprávně vnímány jen ve srovnání s DomingemPavarottim, jeho kolegy ze seskupení Tři tenoři.

V této souvislosti bych rád zdůraznil, že šlo o projekt Carrerasův a že jeho účast neznamenala jeho potvrzení v pozici „třetího největšího tenora”, jak si mnozí vykládají. V Carrerasově generaci by se našlo několik přinejmenším srovnatelných, ne-li lepších tenorů, kupř. Aragall, Martinucci nebo Giacomini; Carreras neměl sice nikdy rozsah a mohutnost hlasu jako Del Monaco či Bergonzi, zato však barvu a osobní charisma. Mladistvost hlasu i zjevu jej předurčovaly k interpretaci romantických úloh italského repertoáru a španělských (katalánských) písní.

Nutno zaznamenat zvláštní fakt, že Carrerase vždy během kariéry někdo „tlačil” kupředu – nejprve velká Montserrat Caballé, jeho v pravém slova smyslu patronka, poté Herbert von Karajan, poté projekt Tří tenorů. Carreras úspěšně překonal zhoubnou leukémii a již na dvacet let proti ní bojuje charitativní činností. Po boku Caballé se nejprve specializoval na belcantovou literaturu a podílel se i na nahrávkách zřídka uváděných děl jako Catarina Cornaro, Roberto Devereux či (Rossiniho) Otello; pod Karajanovou taktovkou se prosadil dokonce v rolích jako Don Carlo či Radames, ovšem Verdiho Otella již (velmi správně) odmítl.

Asi nejužší bylo jeho sepětí s úlohou Dona José v Bizetově Carmen, do níž se skutečně typově ideálně hodil. Velmi hodnotnými nutno označit Carrerasovu sérii nahrávek raných Verdiho oper pro společnost Philips (pod taktovkou Lamberta Gardelliho) – mj. Un giorno di regno, I due Foscari, Il corsaro, Stiffelio… Výjimečné místo pak zaujímá na gramofonovém trhu jediná kompletní nahrávka Halévyho Židovky s Carrerasem jako Eleazarem (dir. Antonio de Almeida) – ačkoli o vhodnosti Carrerasova věčně mladického hlasu pro charakter starého Žida lze polemizovat, jeho výkon dosahuje vrcholů jeho možností.

Jako takovému lze Carrerasovu hlasu vytknout především přílišné vnitřní napětí a tlak, nedostatek lehkosti a uvolněnosti, což ovšem patřilo k důsledkům jeho velmi poctivé a pokorné umělecké praxe. Za svůj vzor označoval – ve shodě s Pavarottim a Domingem, legendárního Giuseppe di Stefana.

Já budu mít tu čest Carrerase slyšet v sobotu v Praze, takže už se velmi těším a tímto jej na dálku pomyslně zdravím.

Ještě mnoho aktivních let, Mistře!

Jose Carreras, Opera Singer, Jose Carreras International Leukaemia Foundation, Spain sings during the 'Crystal Award Ceremony' at the Annual Meeting 2011 of the World Economic Forum in Davos, Switzerland, January 26, 2011... Copyright by World Economic Forum. swiss-image.ch/Photo by Sebastian Derungs



Comments

2 responses to “José Carreras slaví 65 let”

  1. FPL avatar
    FPL

    A jeste by se sluselo pripomenout, ze si ho Bernstein vybral (spolu s Kiri Te Kanawa) k natoceni nadherneho provedeni West Side Story!

  2. hanka avatar
    hanka

    překrásný hlas, skvělý jako Edgardo, jako Alvaro …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *