Big bandový Zahradník a Jazz Goes to Beat

Skladatel a dirigent Václav Zahradník byl hudební tváří pořadu Televarieté, ale o tom se dnes bavit nebudeme. Toto je totiž HIGH FIDELITY nahrávka s dozvukem umělým a jazz se na ní stává beatem.

Když se řekne Televarieté a Orchestr Československé televize, tak mám pokaždé dojem, že se mi dělá na zádech ošklivá vyrážka. Ten pořad byl svým způsobem hrozný – částečně jako každá estráda, částečně jako produkt hrozné doby. Ale na normalizační televizi dobrý, což výjimečně nemyslím ironicky. S albem Jazz Goes to Beat se podíváme do roku 1969, kdy normalizace teprve sbírala síly. Někteří prominenti oficiální kultury se tu – pro někoho možná překvapivě – ukážou jako dobří hudebníci.

Felix Slováček teprve začínal dělat v Orchestru Ladislava Štaidla užitečného kašpárka za zády Karla Gotta, dnes si dá pěkné sólo na altsaxofon v Yesterday. Jeho spoluhráčem u Štaidla byl i klavírista Rudolf Rokl, který je dnes zastoupen jako sólista i jako skladatel. S nimi se objeví i lidé, kteří se jazzem a jinou netelevizní hudbou profilovali okatěji a dnes jsou pokládáni víceméně za legendy: flétnista Jiří Stivín, kytarista Rudolf Dašek, barytonsaxofonista Josef Audes, trumpetista Laco Déczi. Album je skoro celé autorsky české, z deseti skladeb jsou tu jen dva beatlesovské hity (Ob-la-di, Ob-la-da bych si navíc klidně odpustil) a California Dreamin’ od The Mamas & the Papas.

Autorem poloviny skladeb je Václav Zahradník (1942–2001), projevuje se jako velmi schopný skladatel i aranžér. Škoda, že takových věcí neudělal víc. Jeho dráha byla velmi pestrá, začínala v experimentálním souboru Quax, spolupracoval se skupinou Rebels na albu Šípková Růženka. Album Jazz Goes to Beat patří k jeho nejambicióznějším projektům, kterým se věnoval na přelomu 60. a 70. let. Jako hitmaker žije díky Bludičce JuliiSladkému mámení – hudbu k filmu S tebou mě baví svět složil komplet. Jako aranžéra jste ho nejspíš slyšeli ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně. Celkově se zdá, že patřil k těm hrozným lidem, kteří dovedou všechno.

Dnes ale zůstaneme u Jazz Goes to Beat, jen k němu na závěr přidám ještě skladbu Blow!, kterou natočil s hosty Jazzového festivalu Praha v roce 1970.

0:07 A1 – Jazz Goes to Beat I. • Václav Zahradník, trubka: Václav Týfa

1:54 A2 – Yesterday • John Lennon / Paul McCartney, altsaxofon: Felix Slováček

5:12 A3 – Touha • Rudolf Rokl, kytara: Rudolf Dašek

12:33 A4 – Love in Davos, No. 329 • Antonín Matzner, flétna: Jiří Stivín, trubka: Laco Déczi

15:53 A5 – California Dreamin’ • J. a M. Phillips, kytara: Rudolf Dašek

20:53 B1 – Ob-la-di, Ob-la-da • John Lennon / Paul McCartney, trubka: Laco Déczi

24:40 B2 – Bonanza • Václav Zahradník, barytonsaxofon: Josef Audes, varhany: Rudolf Rokl

29:25 B3 – Proutěná země • Václav Zahradník, barytonsaxofon: Josef Audes

33:07 B4 – Mother Crow • Václav Zahradník, varhany: Rudolf Rokl

36:40 B5 – Jazz Goes to Beat II. • Václav Zahradník, lesní roh: Emanuel Hrdina, altsaxofon: Felix Slováček, varhany: Rudolf Rokl

Zahradník, Paul Cézanne, 1901–06
Zahradník, Paul Cézanne, 1901–06


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *