Zvolte si svůj podzim

malhostovice-kurim-2013-10-001

Dnes je první den voleb do Poslanecké sněmovny a je to všechno na vás. Opravdu jen na vás, takže nečekejte žádné chytré rady, snad kromě jedné. Nedejte na doporučení chytráků, kteří vědí všechno nejlíp, a rozhodněte se podle toho, kdo se vám líbí. Je úplně jedno, jestli ti dobří rádcové stojí v televizním studiu nebo šaškují v sauně, vykašlete se na ně. Volíte za sebe, ne za všeobecné blaho nebo budoucnost svých dětí. A po volbách se taky vykašlete na všechny ty trapné kecy o emigraci, stejně nikam neodjedete. V Brně můžete povolební zklamání, které nás všechny čeká, zahnat hudbou – v neděli začíná Moravský podzim.

Letošní program je nabitý, kombinuje osvědčenou klasiku s hudbou dvacátého století a některé koncerty stojí za vypíchnutí. Je tu samozřejmě závěrečný “ohňostroj” v podobě Londýnského symfonického orchestru, který bude řídit Valerij Gergijev (8. 11.). Ten ale není potřeba moc rozebírat, protože si jej všimne každý osel, jak kdysi pravil Johannes Brahms. Nicméně se v jeho rámci těším na písňový cyklus Hectora Berlioze Letní noci, ten se tak často neslyší. Úvodní koncert (27. 11.) to má horší, posadit začátek festivalu doprostřed podzimních prázdnin je nerozum (a to nemluvím o tom volebním neštěstí). Ale slyšet obě dvě brněnské Sinfonietty se také jen tak nepoštěstí – bude se hrát ta Janáčkova Vojenská od Vítězslavy Kaprálové.

Mezi začátkem a koncem je skryt přinejmenším ještě jeden festivalový skvost, který už tolik vidět není. Jedná se o Polský víkend, v jehož rámci přijede Katovický rozhlasový orchestr s dirigentem Tadeuszem Strugałou (2. 11.). Na pořadu bude Henryk Górecki a jeho Symfonie písní žalostných – ta vám určitě sedne do nálady, nebojte se. A je to nádherná hudba, její nahrávka se dokonce i dobře prodávala, což je v případě hudby dvacátého století zázrak. Dnes už patří do symfonického repertoáru úplně samozřejmě.

Český den (28. 10.) je pěkná komořina z děl českých autorů starších i mladších – jak matiné, tak večerní koncert. Alexej LjubimovVladimir Tarasov provedou v obsazení klavír a bicí neobvyklé interpretace preludií Clauda Debussyho. Pokud vás láká koncert ve Vile Tugendhat, tak si nechte zajít chuť, byl skoro hned vyprodaný. Nic si z toho ale nedělejte, kvůli muzice se tam nejvíc ze všeho ženou snobi a barák si můžete prohlédnout kdykoliv jindy. Vynikající trumpetista Gábor Boldoczki přijíždí s komorním recitálem společně s klavíristou Gergelym Borgányim (5. 11.). Koncert hobojisty Viléma Veverky a klavíristy Martina Kasíka (7. 11.) byl věnován skladateli Arnoštu Parschovi. Ten si tuto pozornost bohužel vysloužil tím, že nedávno zemřel. Na poslední chvíli byl na program zařazen také výběr z jeho cyklu Vyletěl fták hore nad oblaky.

Dramaturgie Moravského podzimu je po dlouhé době svěží a neunavená, kompletní program je na stránkách festivalu. Pokud vám hudba nestačí, jsou k ní nachystány i nějaké besedy a gastronomické opičárny. Děj se vůle Boží a čert vem volby.


Categories:

,

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *