Odlet III: přelet přes hudební svět Pavla Zlámala a Divergent Connections Orchestra

Pavel Zlámal & DIvergent Connections Orchestra v Modetě, foto archiv kapely
Pavel Zlámal & DIvergent Connections Orchestra v Modetě, foto archiv kapely

Saxofonista Pavel Zlámal a jeho občasné sdružení Divergent Connections Orchestra natočili CD se záznamem své kolektivní improvizace. Album se jmenuje Odlet III, ale v diskografii kapely má pořadové číslo jedna.

Divergent Connection Orchestra je volné sdružení hudebníků, které Pavel Zlámal vytvořil a využil jako praktickou část své disertace na Janáčkově akademii múzických umění. Věnoval se tam improvizované hudbě nejen jako hudebník, ale také jako doktorand a Divergent Connection Orchestra mu v roce 2015 odehrál doktorandský koncert. Pavel Zlámal v rámci tohoto velkého improvizačního sdružení účinkuje mnohem víc jako dirigent či guru vystoupení, která nejsou předem nazkoušená a koncentruje se v nich značná část širokého hudebního záběru, který je Pavel Zlámal schopen obsáhnout.

Je totiž členem bigbandu B-Side Band, hraje v komornějších projektech Next Phase a Bisaxuality, věnuje se i sólové volné improvizaci a interpretaci soudobé vážné hudby nebo grafických partitur, ale je také součástí retro rock’n’rollových Fireballs. Do koncertů Divergent Connection Orchestra dokáže vmáčknout takřka od každého něco a přitom z nich udělat kompaktní hudební událost.

divergent-connections-orchestra-cd-2017-07-001

Album Odlet III vyšlo u labelu Ears & Wind Records➚ a jde o živý záznam vystoupení v bývalé brněnské textilce Modeta v lednu 2017. Nahrávka tak do značné míry zachycuje i autentickou energii koncertů, která je pro Divergent Connections Orchestra důležitou částí image. I přes studiový mastering proniká pocit bezprostřednosti a určité zvukové neučesanosti – tak trochu jako by se jednalo o pirátsky pořízený záznam vydaný jako bootleg. K tomuto pocitu vede už červenooranžový obal s písmem imitujícím psací stroj s texty napsanými na psacím stroji – album na první pohled vypadá jako spíchnuté na koleně. Při bližším pohledu je ale poznat, že je to klamné zdání a obal i stručný booklet věrně odrážejí to nejdůležitější – totiž hudební obsah.

V sestavě na albu Odlet III hraje včetně Pavla Zlámala celkem jedenáct hudebníků. Vesměs se jedná o individuality, které mají i své vlastní projekty, věnují se kompozici a vůbec samostatné práci. Sestava Divergent Connection Orchestra bývá proměnlivá, najdou se v ní hudebníci orientovaní na různé žánry, od zvukových experimentátorů přes filharmoniky až po členy folkové kapely Plachý host nebo undergroundem poznamenaných Dětí kapitána Morgana. Důležité je, že se nechávají vtáhnout do společné tvorby, která probíhá v reálném čase „tady a teď“, vnášejí do výsledku své umění, energii a nakonec i svá klišé, která jim Pavel Zlámal na místě rozbíjí a zasazuje do nečekaných souvislostí a dává jim překvapivý smysl.

Divergent Connections Orchestra v Modetě, foto archiv kapely
Divergent Connections Orchestra v Modetě, foto archiv kapely

Album se po mluveném úvodu ve stylu kádrového posudku na kapelu rozjede jako jam session bicích a syntezátoru, do jehož rytmické a harmonické přehlednosti se nabourá dlouhý tón fagotu. Pomalu se přidávají další nástroje, rytmická i harmonická struktura se zahustí do zvukové masy, z níž se vynoří sólo saxofonu. Padesát jedna minut alba je rozdělených na osm částí, v nichž se na závěr vrátí úvodní riff. Pavel Zlámal střídá zvuk celé kapely s komorními pasážemi menších skupinek, vytváří zvukové kombinace podle okamžité potřeby a orchestr dokáže zaříznout dlouze ševelící nebo psychedelickou pasáž jedním rázným clusterem, za kterým lze jen vzdáleně tušit přesný akord jazzového bigbandu. Výsledek je kombinací hudební otevřenosti, hráčské zdatnosti a taky šoumenství, které je zřetelně cítit i z poslechu alba.

Pavlu Zlámalovi a Divergent Connections Orchestra se povedlo vytvořit věrný zvukový obraz své práce. Dobrou volbou už byl živý záznam – ten přenese k posluchači aspoň kus koncertní atmosféry, která je pro tento typ hudby možná důležitější než zvuková vytříbenost nahrávacího studia. Kdo si poslechne Odlet III, získá dobrou představu, v jaké kondici se Divergent Connections Orchestra momentálně nachází, co ho baví, v čem jsou jeho silné stránky a bude se při poslechu pravděpodobně i dobře bavit.

Divergent Connections Orchestra v Modetě, foto archiv kapely
Divergent Connections Orchestra v Modetě, foto archiv kapely

Kdo se spokojí s nahrávkou, dělá ovšem v případě Divergent Connections Orchestra velkou chybu. Zaprvé přijde o dirigujícího Pavla Zlámala, což je specifický zážitek sám o sobě. A dost možná ho minou také další akce, které na koncertech probíhají paralelně s hudebním programem – během doktorandského koncertu před dvěma lety vzniklo několik obrazů, rozdával se kozí sýr a historky ze života moravské vesnice. Pozoruhodné ale je, že žádná z těchto akcí nepůsobila jako samoúčelná legrácka, ale doplnila o další prvek Zlámalův hudební svět, který v koncentrované podobě zachytilo právě album Odlet III.

Divergent Connections Orchestra: Pavel Zlámal – saxofon, vedoucí, Petr Ptáček – bicí, Václav Pálka – bicí, Martin Konvička – klávesy, Šimon Pavlík – trombon, Ivan Koubek – tuba, Jan Navrátil – kytara, Michal Indrák – moog, Jana Zmeškalová – fagot, Radek Zapadlo – saxofon, Edgar Mojdl – flétny)

Odlet III, Ears & Wind Records 2017, CD, TT 51:00


Categories:

,

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *