Od Haydna až k opilým námořníkům

Jak vypadá kultivovaná zábava nám předvedl Afflatus Quintet, jehož nejslavnějším členem je Radek Baborák. Ostatní členové souboru za ním ale nijak nezaostávají – Afflatus Q je komorní sdružení špičkové úrovně co se týká schopností jednotlivců i jejich souhry.

Haydna považuje mnoho lidí za nudu, jeho Divertimento B dur ale zvesela odstartovalo večer, lahodný, měkký zvuk kvinteta nepostrádal energii ani ducha. Dechový kvintet Pavla Haase se do značné míry hlásí k čtyřvěté sonátové formě a tvořil tak logický protipól k Haydnovi. Hudební řeč zřejmě nejnadanějšího Janáčkova žáka už je ale téměř současná, včetně prvků populární hudby. Krb krále Reného Daria Millhauda je cítit filmovou hudbou na sto honů, je to spíš koláž krátkých charakteristických kousků než cyklická skladba s ucelenou tematickou prací. Přirozeně ale pokračovala v zábavném duchu, který přinesla první půle. Trošku jako z jiného světa působilo Ederovo Setkání, v němž se střetly mnohé kompoziční techniky k pozoruhodnému, řekl bych encyklopedicky serióznímu výsledku. K rozverné náladě se muzikanti vrátili v přídavcích završených variacemi na odrhovačku What Shall We Do With The Drunken Sailor. Výborný koncert, jen lidí mohlo přijít víc.

Afflatus Quintet, Joseph Haydn: Divertimento B dur (Hob.II:46), Pavel Haas: Dechový kvintet op. 10, Darius Milhaud: La cheminée du Roi René, Helmut Eder: Kvintet č. 3, „Setkání“. 5. října 2010, Konvent Milosrdných bratří, Brno v rámci festivalu Moravský podzim 2010 – de_kadence.


Categories:


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *