Brněnský lunapark – divadlo místo rakvičky

Brněnský lunapark má koncept, kterému příliš nerozumím. “Prioritou akce je neotřelým způsobem představit pokud možno celému Brnu soubory brněnské nezávislé divadelní scény a  zároveň propojit svět kavárenský se světem divadelním,” říkají organizátoři na webu projektu (pozor, nejen infantilně vypadá, navíc vydává strašidelné zvuky).

Spolek, ilustrační foto

Nepochopitelné se mi především zdá, že celý projekt realizují studenti předmětu Řízení kulturního provozu (jenž spadá pod Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, Ústav hudební vědy a obor Management v kultuře). Koho si vlastně tito budoucí manažeři pěstují – zákazníky, kteří budou pokládat divadlo za náhražku zákusku ke kafi, která navíc nic nestojí? Publika, které není ochotné za umění příliš utrácet, máme dostatek. Myšlenka, že se kvůli kavárenskému představení (z provozních důvodů nutně provizornímu) významné množství lidí zvedne a půjde do divadla, se mi zdá naivní. K čemu to tedy je – z hlediska uměleckého managementu – dobré?Comments

One response to “Brněnský lunapark – divadlo místo rakvičky”

 1. Tomáš Studený avatar
  Tomáš Studený

  To je velmi případná poznámka, souhlasím s Vámi…

  Na druhou stranu, divadlo, zvláště to, jemuž se nedostalo privilegovaného postavení nebo subvencí, muselo odedávna hrát na ulicích a náměstích a bojovat o přízeň i o přežití. Je to sice drsné, ale není to vlastně nic nového.

  Já osobně jsem měl vždycky tendle druh divadelníků rád, protože bývají chorobně zapálení pro to co dělají. Je to nekompromisní boj – buď zaujmeš, nebo chcípneš. Leckomu působícímu v teple souboru kamenného divadla by to čas od času na zkoušku prospělo. Je na tom něco evolučně zdravého.

  Ale je asi opravdu divné, dělat to dnes podobně. Navíc učit lidi, že je kumšt zadarmo, to je vážně nebezpečné. Je v tom však jakýsi všeobecný trend, který má zejména v českých zemích výjimečně živnou půdu. Mít všechno co nejlevněji, nebo rovnou zadarmo je in – a nedochází nám, o kolik tím okrádáme sami sebe.

  Mějte se pěkně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *