Doubravou do Doubravníku za hlasem mládí

21. 3. 2011, 7.26 | Boris Klepal

Sbor Vox Iuvenalis chystá na 4. dubna 2011 koncert v Domě umění města Brna. Jeho lákavou i po všech stránkách lákající předzvěstí bylo krátké vystoupení v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku.

Vox Iuvenalis v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku

Program tvořil duchovní dvousborový Koncert č. 3 Dmitrije S. Bortňanského a části Kyrie, Gloria, Credo a Sanctus ze Mše pro dva smíšené sbory Franka Martina. Koncert se konal ve prospěch rekonstrukce unikátních varhan, které postavil v roce 1760 brněnský varhanář Jan Výmola (jejich výjimečnost spočívá především v tom, že už téměř nebyly přestavovány podle pozdějších trendů a potřeb). Výklad k rekonstrukci poskytl restaurátor Dalibor Michek po krátké komentované prohlídce kostela. Před koncertem měli zájemci možnost navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Černvíru a prohlédnout si gotické fresky a oltář, který sem byl převezen z kostela ze zatopeného Mušova. Pěší cesta z Nedvědice přes Černvír do Doubravníku byla osvěžujícím zážitkem pro tělo před samotným koncertem pro povznesení duše.

Doubravník, varhany v opravě

Doubravník, varhany v opravě

Dalibor Michek

Dalibor Michek

Píšťaly

Píšťaly

Černvír, poničené gotické fresky

Černvír, poničené gotické fresky

Černvír, mušovský oltář

Černvír, mušovský oltář

Koncertu se zúčastnil i senátor Stanislav Juránek, který o sobě dával hlasitě vědět během odborného výkladu o historii kostela. Škoda, že si novodobá, demokraticky volená šlechta osobuje pouze stará privilegia, méně už slušné způsoby.

Komentáře k článku „Doubravou do Doubravníku za hlasem mládí“

  1. Barbora Šenkyříková napsal:

    Pane Klepale, tak Vy už jste byl u nás i na Vox Iuvenalis. Ten koncert mě tehdy velmi potěšil a mile mne překvapil soubor, který jsem nemusela usměrňovat z hlediska úcty k podstatě prostoru. Máte s Vox Iuvenalis nějaké kontakty? BŠ

Zanechte komentář