Rudolf Friml: Rose Marie

Divoký západ, valčíky, klenuté melodie a spousta pravé lásky, která je nad miliony dolarů. I chudý, neúspěšný zlatokop přece může doufat, že získá svou Rose Marie.

Neprodáváš mě tak trochu, můj milý bratříčku?

Neprodáváš mě tak trochu, můj milý bratříčku?

Drsní chlapíci každou chvíli dojatí až k slzám vzbuzují spíš útrpný úsměv než soucit, čeští herci ve vážně míněných rolích indiánů zrovna tak. Režie se sice snaží občas odlehčit sentimentální příběh nějakým vtípkem, ale celkově se jedná o banální předvídatelnou historku, k níž se kolorit divokého a nelítostného zlatokopeckého prostředí zoufale nehodí. Hudebně nejpozoruhodnější je na celé věci dojem, že se na kompozici podílel Karel Svoboda. Tento dojem je umocněný zvukem připomínajícím často více taneční než symfonický orchestr. Jako výlet ke kořenům typické české popmusic bez vlivu blues, rock’n’rollu, soulu apod. je Rose Marie jistě pozoruhodná. A rozhodně byste ji měli chtít vidět, pokud jste zvědaví, jak by asi vypadal Limonádový Joe, kdyby ho autoři brali vážně.

O Rose Marie, buď mojí!

O Rose Marie, buď mojí!

Trochu moc poezie, kamaráde.

Trochu moc poezie, kamaráde.

Zapomínáš na lásku. Na tu pravou.

Zapomínáš na lásku. Na tu pravou.

Jane, myslím, že Hermannovi křivdíte.

Jane, myslím, že Hermannovi křivdíte.

Otce rozsápal na lovu grizzly a matka se ze zoufalství upila k smrti.

Otce rozsápal na lovu grizzly a matka se ze zoufalství upila k smrti.

Malone (čti Malone)! (He’s a lumberjack and he’s OK)

Malone (čti Malone)! – He’s a lumberjack and he’s OK

Rudolf Friml a Herbert Stothart: Rose Marie, libreto Otto Harbach a Oscar Hammerstein II, překlad Eva Bezděková. Hudební nastudování: Vladimír Válek, scénář a režie: Václav Hudeček, scéna: Miloš Ditrich, kostýmy: Lída Novotná. Zpívají / hrají: Marta Boháčová / Jana Preissová (Rose Marie), Libuše Márová / Táňa Medvecká (Wanda), Libuše Hošťálková / Jana Obermaierová (Lady Jane), Dana Šounová / Eva Klenová (Ethel), René Tuček / Viktor Preiss (Jim), Karel Průša / Jiří Štěpnička (Hermann), Jaroslav Majtner / Petr Kostka (Malon), František Němec (Hawley), Miroslav Frydlewicz / Petr Svojtka (Emil), Josef Čáp (Černý Orel). Symfonický orchestr Československého rozhlasu v Praze, Pěvecký sbor Československého rozhlasu v Praze. Československá televize 1977.Comments

2 responses to “Rudolf Friml: Rose Marie”

 1. Tom avatar
  Tom

  Dobrý den. Je možné tuto operetu zapůjčit za určitý obnos?

  1. jiří houba avatar
   jiří houba

   kolik stojí zapujčení ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *