Výročí, které minulo. A k němu samé dvojky

Dnešní matiné se mělo odpíchnout od osobnosti švédského vojevůdce Lennarta Torstenssona. Polní maršál z dob třicetileté války se zapsal do našich dějin tím, že nedobyl Brno. To ale pro dnešek nemělo být všechno.

Internetová encyklopedie dějin Brna➚ totiž uvádí, že 17. dubna 1651 – tedy před 365 lety – zemřel. Nahlédnutím do jiných zdrojů lze ovšem snadno zjistit, že rok sice souhlasí, ale správné datum jeho úmrtí je 7. dubna. Ve skutečnosti tedy zemřel o deset dní dříve a vypekl tak nachystané téma stejně, jako byl sám kdysi vypečen obránci města. Ti údajně nechali zvonit poledne o hodinu dřív, aby ho přiměli odtáhnout s nepořízenou.

Představa, že by si zkušený velitel určil jednoznačnou deadline a nechal plavat už skoro dobyté Brno, je samozřejmě směšná. Takové věci se neděly ani v roce 1645. Anglická Wikipedie dokonce hrdinství Brna sprostě opomíjí a zmiňuje jen vyčerpanou švédskou armádu, která už nebyla schopná pokračovat na Vídeň navzdory vítězství u Jankova. Pro Torstenssonovu kariéru to nebyl žádný fatální neúspěch, o dva roky později ho královna Kristýna jmenovala hrabětem z Ortaly a poslední tři roky svého života byl guvernérem západních provincií Švédska. Dle encyklopedického textu proslul nečekanými a rychlými přesuny svých vojsk, ačkoli trpěl dnou a byl často odkázán na nosítka. Těžko pochopitelné je pouze to „ačkoli“ – když vás někdo nosí, rychlé přesuny jsou rázem o hodně jednodušší.

Pro svět asi není moc důležité, že Brno se narozdíl od Olomouce švédské armádě nevzdalo, získalo tím značný kredit a fakticky se stalo jednoznačným favoritem ve staletí trvající bitvě o titul hlavního města Moravy. Takže jsou to Brňané, kteří se dnes mohou vymezovat vůči Praze jako obyvatelé věčně druhého města věčně druhých osobností. Výjimkou je Leoš Janáček – ten je mezi velikány české hudby po Bedřichu Smetanovi a Antonínu Dvořákovi až třetí.

Hudba dnešního matiné pokračuje v nakousnutém tématu dvojek a stejně jako letošní ročník festivalu Concentus Moraviae➚ je věnovaná smyčcovému kvartetu. Od všech jmenovaných skladatelů zazní Smyčcový kvartet č. 2: ten Smetanův je v tónině d moll a hraje ho Smetanovo kvarteto, Dvořákův B dur Panochovo kvarteto a Janáčkovy „Listy důvěrné“ v tónině KS Janáčkovo kvarteto.

Královna Kristýna na koni, Sébastien Bourdon, 1653
Královna Kristýna na koni, Sébastien Bourdon, 1653


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *