Souboj Siegfrieda s ekologickou agendou. Opera o pěti dějstvích, epilogu a šaltrpáce v zádech

Vstříc novému roku s novými díly! Námět na operu o chmurné budoucnosti spalovacích motorů vznikl během deseti minut na základě diskuse o Janu Lukešovi – budiž mu vzdán dík i chvála. Text věnuji Pavlu Borovskému, jenž ho nepřímo vyprovokoval, a in memoriam prof. Vladimíru Boreckému, který už bohužel nikoho nevyprovokuje.

Dějství první

Opera začíná na parkovišti u automobilky v Mladé Boleslavi, kde právě zanechal svoje služební auto mladý krizový manažer Siegfried. Umí sice zachraňovat podniky před krachem, ale nevěří v pokrok a jezdí výhradně v co nejsmradlavějších dieselech. Tak je tomu i dnes. Zbožňuje také jednorázové výrobky: doma nemá žádné nádobí, ale jen voskované kelímky, papírové tácky a plnou skříň kradených brček z Burger Kingu z dob, kdy ještě byla umělohmotná.

Dějství druhé

Siegfried má najít způsob, jak obnovit výrobu rychlých červených aut s benzínovými motory, o které už nikdo nestojí. Továrna musela propustit skoro všechny dospělé zaměstnance a tajně zaměstnává děti, kterým není potřeba tolik platit. Malé dělníky jezdí ředitelka továrny, anarchokapitalistka Ornella Csada-Šedivá kupovat do čínské prodejny v tržnici SAPA. Siegfried si prohlíží provoz a přemýšlí, zda by bylo lepší zajistit zdroj levnějších dětí, nebo vystrašit veřejnost pomocí sabotáže v nedalekém, dobře prosperujícím podniku na výrobu vodíkových motorů.

Dějství třetí

Při obhlížení provozu si všimne dvou neobyčejně výkonných dětí, které brousí karosérie mnohem rychleji než všechny ostatní. Jsou to dvojčata Hänsel a Gretel Thunbergovy, která se kromě nerudného mistra Háknkrojce obávají také svých prarodičů, kterým musí odevzdávat výplatu. Siegfrieda napadne, že by děti mohl vyslat do továrny vodíkových motorů, aby ji vyhodily do povětří. Slíbí jim za to tolik peněz, že už by nikdy nemusely do práce a ještě by si mohly koupit klec na prarodiče.

Dějství čtvrté

Během pětiminutové pauzy na oběd Siegfried sdělí dětem svůj plán, ty nadšeně souhlasí a odcházejí s plnými kapsami zápalných lahví. V té chvíli se z tržnice vrátí Csada-Šedivá a když zjistí, že dvě děti nejsou na svém místě v práci, dostane strašný záchvat vzteku. Nečeká na vysvětlení a obviní Siegfrieda ze zrady. Podnícen jejím řevem přiběhne Háknkrojc a probodne Siegfrieda zezadu řadicí pákou.

Dějství páté

Z dálky se ozve strašná detonace – Hänsel a Gretel splnili úkol a zároveň se stali jeho oběťmi, což jim Siegfried ve svém plánu lstivě zamlčel. Svět již oblétá zpráva o nebezpečí výroby vodíkových motorů a zdá se, že Csada-Šedivá jednak zachrání fabriku a druhak nebude muset platit Siegfriedovi honorář. Vtom se ale z desetiletého turné po ekologických konferencích vrací matka vybuchlých dvojčat, jejichž bezvládná tělíčka nese pod pažemi. „Jak sis to mohla dovolit?“ oboří se na Csada-Šedivou a odhaluje před celým světem její pravou povahu. V patách má také ekopolicii, která odvádí Csada-Šedivou i s Háknkrojcem do myšlenkových lázní.

Epilog

Po deseti letech přijíždí na bývalé parkoviště mladičký Vašík. Opře svoje kolo o jednu z desítek mohutných lip, které tam mezitím vyrostly. Těší se vůní jejich květů a naslouchá bzučení včel a motýlů. Zpívá „benzínem voněli a travou, když chodívali tenkrát sem“ a marně si pokouší představit, co to ten benzín vlastně je.

Doporučená četba

Jan Lukeš: Můj život v hudbě↗︎ Kniha je vyprodaná a dotisk zřejmě nehrozí. Kdybyste ji kdekoliv spatřili na prodej, rozhodně ji kupte.
Car Osten: Dekadentův lós↗︎ Výbor z poezie téhož autora.
Vladimír Borecký: Zrcadlo obzvláštního↗︎ Vysvětlení fenoménu mašíblů, zde decentněji zvaných obzvláštníci. Občas se objeví v nějakém antikvariátu. Jinak od Boreckého cokoliv.



Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *