Prázdninové putování od lidové hudby k pohanským obřadům

Včera začal v Náměšti nad Oslavou festival Folkové prázdniny. Klidná akce, jejíž rozměry a atmosféra jsou do značné míry vytyčené prostředím zámeckého parku, kde se většina koncertů odehrává. Silnou dramaturgickou linií festivalu je world music – minimalistická hudba vyvinutá z litevských lidových písní se k ní dobře hodí.

Do Náměště jsem přijel kolmo, jak by možná řekl inspektor Clouseau jízdě na bicyklu. Vyrazil jsem brzo a vzal to oklikami, které se vyhnuly těm nejhorším kopcům kolem Brněnské přehrady. Ty mě minulý rok v pětatřicetistupňovém předbouřkovém dusnu málem zabily. Letošní léto se chová středoevropsky a ne subtropicky jako loňské, takže jsem si stoupání z Rosic do Litostrova mohl užít trojnásobně. Zaprvé ten klid pustých serpentin uprostřed lesa, zadruhé vědomí, že je času dosti – ku svačině i do začátku večerního programu. A zatřetí tu zenovou bezúčelnost stoupání dobrého jen k tomu, aby se na druhé dtraně zase sjelo dolů.

Boží muka nad Náměští. Foto Boris Klepal
Boží muka nad Náměští. Foto Boris Klepal

Jediným autorem dnešního matiné je litevský skladatel Bronius Kutavičius. Pravidelnou součástí „folkovek“ totiž bývá i kolokvium, do jehož letošního tématu „Od folkloru k world music. Na počátku bylo…“ jsem navrhl jako příspěvek právě stručné seznámení s jeho repetitivní hudbu. Kutavičius se k osobitému kompozičnímu stylu vypracoval skrze litevské vícehlasé písně sutartinės, takže to není úplně od věci.

Oslava pod Náměští. Foto Boris Klepal
Oslava pod Náměští. Foto Boris Klepal

Témata svých kompozic hledal Kutavičius takřka výhradně v minulosti, v historii, mýtech, starých rituálech. Na přelomu 70. a 80. let vytvořil řadu skladeb, které později označil jako cyklus „pohanských oratorií. V dnešním matiné zazní první a poslední z nich.

Na úplném začátku to ale bude litevská píseň Dūno, dūno upė v podání souboru Trys Keturiose jako ukázka výchozího stylu. Po ní následuje oratorium Poslední pohanské obřady (Paskutinės pagonių apeigos) z roku 1978. Kromě úvodní „Fanfáry„ a varhanního „Odchodu“ obsahuje čtyři zpívané části: Kobylko zelená, Uctívání vrchu Medvėgalis, Zaklínání hadaUctívání dubu. Matiné uzavře oratorium Strom světa (Pasaulio medis) z roku 1986.

Náměšť nad Oslavou. Foto Boris Klepal
Náměšť nad Oslavou. Foto Boris Klepal


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *