Ostrava. Trojhalí Karolína rozezní nová hudba

Ostravské dny nové hudby se letos odehrávají v Ostravě, posluchači se mohou těšit především na novou hudbu. Festival potrvá řádově několik dní.

Hlavním tahákem letošního ročníku je skladba Gruppen (Skupiny) pro tři orchestry. Navzdory této skutečnosti má skladba v katalogu děl Karlaheinze Stockhausena číslo 6. Vyjádření skladatele k tomuto rozporu se nám do uzávěrky nepodařilo získat. Kompozice je i tak pokládána za milník v dějinách hudby 20. století, jak uvedl na svých stránkách Český rozhlas. K provedení kompozice pro 109 hudebníků rozesazených do podkovy organizátoři přizvali tři orchestry. Skladatel Karlheinz Stockhausen již dříve uvedl, že své dílo napsal na objednávku rozhlasové stanice WDR. Částku, kterou za práci obdržel, ale prozradit nechtěl. „Jedná se o zcela novou koncepci hudebnho času,“ prohlásil stručně Stockhausen.

Člověk si občas říká, že by se o soudobé hudbě mohlo trochu víc psát v médiích, ale pak si představí výsledek a začne být na rozpacích, jestli o to skutečně stojí. Rozlehlé a komplikované téma by si našlo svou Mirku Spáčilovou, Vlastu Drápelovou nebo Helenu Havlíkovou a byli bychom tam, kde teď. Jen bychom místo „píše se o tom málo“ říkali „píše se o tom blbě“. Hudbu je ale stejně lepší poslouchat než o ní psát, takže se zastavte do Ostravy. Dny nové hudby sice začaly už v pátek, ale oficiální zahájení je až dnes večer a hutný program pokračuje až do soboty. Šance slyšet Gruppen vás i při aktivním vyhledávání hudebních specialit potká sotva jednou za život. To se sice týká i kdejaké studentské skladbičky, po které kromě jednoho školního provedení už nikdo ani nevzdechne, ale už jen slyšet hrát tři orchestry pohromadě je zážitek. Třeba jako poprvé přijet z rodné chaloupky pod platanem do Londýna.

Milovníci mimořádností a překvapení by tedy neměli váhat, 10 dobrých důvodů k návštěvě Ostravských dnů nové hudby sepsal Pavel Klusák➚. Celý program najdete na webu festivalu➚. K poslechu jsem pro dnešní matiné vybral Symfonii č. 8 Jaromíra Podešvy zvanou „Ostravská“. Státní symfonický orchestr Gottwaldov řídí Rostislav Hališka.

Horníci na sněhu, Vincent van Gogh, 1880
Horníci na sněhu, Vincent van Gogh, 1880


Comments

One response to “Ostrava. Trojhalí Karolína rozezní nová hudba”

  1. ParanoidAndroid avatar
    ParanoidAndroid

    Je to poněkud ironie říkat 60 let staré -ehm-hudbě “nová” nebo “soudobá”…

    A co má katalogové číslo společného s tím, že skladba je pro tři orchestry (nebo že je hlavním tahákem večera)? Nevypadla tam věta? Nebo je to vtip, který jsem nepochopil?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *