Nesrozumitelně tě, Bože, chválíme

Je těžké psát o koncertě, jehož provedení mohlo být slušné, ale většinou z něj nebylo nic konkrétního slyšet. Akustika Petrova je – navzdory vysvěcenému místu – pekelná.

P. Vykopalová, K. Jalovcová, I. Markovič, P. Berger, I. Kusnjer, Filharmonie a Český filharmonický sbor Brno

Je skoro trapné to opakovat, ale symfonické koncerty v brněnské biskupské katedrále jsou stále stejné: jednotlivé hlasy i nástrojové skupiny orchestru se slévají do nerozeznatelné změti. Pro výstižné označení výsledného útvaru zavádím nový pojem “konsonantní cluster”. Dobře vycházejí party sólistů, jimž naopak mohutný dozvuk zvětšuje hlasy do netušeného objemu a ušlechtile je zaobluje. Z jiných zkušeností vím, že to tentokrát žádný ze zúčastněných pěvců nepotřeboval, ale pod nánosem akustického balastu se ztrácí i charakteristická barva hlasů, a to už byla v tomto případě škoda.

Výhrady mám proto především k dramaturgii koncertu, která se jen volně inspirovala Velikonocemi a sestavila dohromady duchovní pasticcio z kvalitních skladeb, v nichž se ale těžko hledají hlubší hudební souvislosti. Velikonoční předehra Rimského-Korsakova je postavená na hudebních motivech z pravoslavných liturgií, po ní následovalo Te Deum Dvořákovo a Brucknerovo. Vybízet publikum, aby si během večera vyslechlo ambrosiánský hymnus dvakrát, nesvědčí o příliš invenčním přístupu. Vyznění koncertu nakonec paradoxně pomohlo to, že nikomu nebylo rozumět ani slovo, takže vůbec nebylo poznat, že se jedná o dvě zcela odlišná zhudebnění téhož textu.

U laického publika mívají koncerty duchovní hudby v kostelích obvykle úspěch a tento nebyl výjimkou. Ale řečeno slovy Roberta Schumanna, labužník se jen s úsměvem díval, jak dětem chutnají jablka.

Zlomil jsi osten smrti. Nikolaj Rimskij–Korsakov: Velké ruské Velikonoce (Светлый праздник, op. 36), Antonín Dvořák: Te Deum, Anton Bruckner: Te Deum. Hudební nastudování – Marko Ivanović, Pavla Vykopalová – soprán, Kateřina Jalovcová – alt (Bruckner), Peter Berger – tenor (Bruckner), Ivan Kusnjer – baryton, Filharmonie Brno, Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala. 27. 4. 2011, katedrála sv. Petra a Pavla, Brno. V rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby.


Categories:


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *